Sports

Lakewood trackster boys 1st, girls 4th at sub-districts

MARYSVILLE — Lakewood's track and field team did not disappoint in its first appearance at the Cascade/Kingco Sub-District games May 14.

"We did pretty well," Lakewood track and field head coach Jeff Sowards said. "We had a 'B+' day but not perfect."

The boys placed first out of the seven schools, and the girls fourth.

Lakewood sophomore Josh Dickey placed first in the 100 meters with a time of 10.98 seconds, along with breaking Lakewood's previous school record of 11.02.

Senior Andrew Stich placed first in both hurdle events with impressive times of 14.64 in the 110-meter hurdles and 39.94 in the 300-meter hurdles.

"Both of those were solid performances," Sowards said.

The Cougars also set personal records in the throws.

"I thought some of the throws were pretty remarkable," Sowards said.

Junior Alec Burbee placed first in the discus, throwing for 133-09.

For the girls discus, senior Larissa Brock placed first with a throw of 100-01.

The Lady Cougars also had success with sophomore Britney Albro finishing first in the 800 meters, clocking in at 2:26.70.

"They should improve upon their events," Sowards said. "We might be a bit behind in the girls meets."

Lakewood will resume its sub-district game on May 16."

100 meters:

1, Josh Dickey, 10.98 seconds

3, Cruz Griffin, 11.40 seconds

4, Tyler Courtney, 11.44 seconds

200 meters:

3, Dickey, 23.30 seconds

4, Courtney, 23.46 seconds

8, Jared Hoidal, 24.01 seconds

400 meters:

4, Sean Dawson, 54.35 seconds

800 meters:

7, Preston Davis, 2:02.90

1600 meters:

2, Douglas Davis, 4:20.41

5, Drew Cabales, 4:22.76

110-meter hurdles:

1, Andrew Stich, 14.64 seconds

5, Ryan Whitehead, 16.42 seconds

7, Tyler Dalton, 16.65 seconds

300-meter hurdles:

1, Stich, 39.94 seconds

3, Kelson Brewer, 41.75 seconds

6, Whitehead, 43.21 seconds

7, Dalton, 43.50 seconds

Discus:

1, Alec Burbee, 133-09

4, Tristan Nelson, 127-08

6, Dylan Donohue, 118-04

7, David Vantol, 116-10

Pole vault:

7, George Treml, 9-00

Long jump:

1, Dickey, 19-11.00

2, Hoidal, 19-09.00

4, Brett Bustad, 19-06.50

400 meters:

3, Bethany Fisher, 61.66 seconds

8, Hunter Clark, 65.97 seconds

800 meters:

1, Britney Albro, 2:26.70

8, Alisa Smith, 2:33.70

1600 meters:

7, Keely Hall, 5:27.05

8, Lilly Whitehead, 5:27.63

100-meter hurdles:

2, Josephine Cox, 16.77 seconds

3, Stephanie Smith, 17.91 seconds

7, Kaylee Parks, 18.26 seconds

300-meter hurdles:

3, Smith, 49.25 seconds

4, Cox, 49.92 seconds

Discus:

1, Larissa Block, 100-01

4, Austin Winter, 94-00

5, Molly Stuller, 89-11

6, Jasmine Sandoval, 88-07

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the Nov 22
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.